Spotkanie z burmistrzem Krobi w sprawie budżetu na 2014 rok.

25 września w sali im. Przemysła II na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi odbyło się spotkanie z Burmistrzem Krobi Sebastianem Czwojdą,  którego przedmiotem było zgłaszanie przez mieszkańców miasta Krobia propozycji przedsięwzięć, możliwych do realizacji na terenie miasta w 2014 r. Spotkanie było wyjątkowe, bowiem po raz pierwszy w budżecie gminy Krobia planuje się przeznaczyć 0,5% sumy budżetu, a więc właśnie ok. 40 tys. zł., na przedsięwzięcia zaproponowane przez mieszkańców, przewidziane do realizacji w „ stolicy gminy”. Warto podkreślić, że zaproponowany przez burmistrza proces konstruowania budżetu, w znacznym stopniu przypomina tworzenie tzw. budżetu obywatelskiego, zwanego inaczej partycypacyjnym.

Budżet obywatelski to proces podejmowania decyzji, poprzez który obywatele dyskutują i negocjują nad dystrybucją publicznych zasobów, przede wszystkim środków finansowych, planowanych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego na dany rok. Inaczej mówiąc, mieszkańcy sami decydują o przeznaczeniu części budżetu ( np.: gminnego czy powiatowego ), na zgłoszone wcześniej przez nich przedsięwzięcia. Wszystkie przybyłe na spotkanie osoby miały możliwość składania projektów i pomysłów, obejmujących swoim działaniem Krobię, których wartość szacunkowa kształtuje się na poziomie 40 tys. zł. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Młodzieżowej Agencji kulturalno – Rozrywkowej, którzy stanowili najmłodszą grupę wśród zebranych. 

W sumie mieszkańcy zaproponowali realizację 8 pomysłów: wyregulowanie ścieżek w parku w Krobi, zwiększenie ilości pojemników na odpady komunalne na terenie miasta, utwardzenie drogi pomiędzy ul. Grunwaldzką i M. Konopnickiej w Krobi, utwardzenie terenu przy kompleksie „ Orlik ” w Krobi, budowę toalety w parku miejskim w Krobi, uruchomienie programu mikrograntów na działania realizowane przez młodzież, utworzenie w Krobi miejsca, które mogłoby zostać zagospodarowane przez młodzież oraz wdrożenie programu skierowanego do gimnazjalistów, który byłby pomocny przy wyborze ścieżki edukacji lub rozwoju zawodowego. W ramach tego programu mogłyby odbyć się m.in. „ wizyty studyjne ”  u przedsiębiorców, prowadzących działalność na terenie powiatu gostyńskiego. Warto podkreślić, że autorami dwóch ostatnich pomysłów była młodzież z MAKR. Jeszcze istotniejszy jest fakt, że propozycje młodzieży zyskały bardzo wysoką ocenę i aprobatę uczestników spotkania, wobec czego niebawem zostaną one przedstawiona przez burmistrza Krobi Radzie Miejskiej w Krobi, która ostatecznie zadecyduje, czy pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

 

Po raz kolejny młodzież z Młodzieżowej Agencji Kulturalno – Rozrywkowej udowodniła, że potrafi nie tylko dobrze się bawić oraz organizować czas wolny sobie, swoim rówieśnikom i dzieciom z terenu gminy Krobia, ale również aktywnie angażować się w sprawy społeczne i obywatelskie, dając tym samym dowód na swoją dojrzałość i odpowiedzialność, tak często podważaną przez dorosłych.